Óvodakert beszámoló 2023-2024. nevelői év

Óvodakert beszámoló 2023-2024. nevelői év

Az Óvodakert Programban való részvételünket nagy örömmel és lelkesedéssel folytattuk a 2023-2024. nevelési évben is. A 2023. évi nyári betakarítás után az őszi magvetés előtt a legfontosabb feladatunk volt a magaságyások talajának előkészítése. A magaságyásokat feltöltöttük a szülők által hozott mezőgazdasági trágyával és a saját komposztálóinkból való humusszal. Dugványoztunk hagymát, ültettünk áttelelő salátát, retket, melyeket folyamatosan gondoztunk és megfigyeltük azok fejlődését.  Az esővízgyűjtőinkben keletkezett vízzel locsoltuk a kertünk, magaságyásaink növényeit. A gondozáshoz az Óvodakert által biztosított kisméretű gyermekszerszámokat, locsolókat használtunk.

Óvodai zöld jeles napjaink között szerepel a Kompsztálás Napja  (10.10.) A mindennapjaink folyamán keletkezett zöld hulladékokat (gyümölcs-, zöldség maradványok, őszi falevelek, fűnyesedékek) elhelyeztük a gyermekekkel együtt az udvaron lévő komposztálóinkba. Megfigyeltük a komposztálókban végbemenő folyamatokat (pl. tökök összeesését, növények rothadását, bomlását). Gazdagítottuk komposztálóinkat újabb gilisztaállománnyal, melyeket a gyermekek a szüleikkel együtt hoztak be az óvodánkba.

Az ősz folyamán ellátogattunk a közelünkben lévő Almáskertbe, ahol a gyermekek kosarakba, vödrökbe szedhették a fáról az almákat, és közben jóízűen falatozhatták a piros gyümölcsöt. A kerti munkálatok során a jókedvünket elősegítette a mondókázás, éneklés, verselés. A mese tevékenységünk során feldolgoztuk az Alma című mesét.

Az Őszköszöntő programunk alkalmával a gyermekek megismerkedhettek a kukoricamorzsolással, szőlőpréseléssel, diótöréssel. Továbbá megkóstolhatták a szülők által biztosított és az Almáskertben szedett szezonális gyümölcsöket.

A fagyok előtt november végén betakarítottuk az ősszel ültetett növényeinket, melyeket étkezési célra felhasználtunk.

Madárbarát óvodaként a téli időszakban a madarak védelmét helyeztük előtérbe. Feltöltöttük a csoportszobák elé helyezett madáretetőinket, madáritatóinkat, így a gyermekek folyamatosan figyelemmel kísérhették a madarak mozgását, viselkedését.

Luca napjához közeledve Luca-búzát ültettünk papírpoharakba, melyeket folyamatosan locsoltunk és figyelemmel kísértük növekedésüket. A Madarak Karácsonya alkalmából madárkalácsot készítettünk, melyeket közösen kihelyeztük a fákra.

A tél végéhez közeledve a csoportszobákban különféle edényekben, tojáshéjban babot csíráztattunk, borsót ültettünk, melyeket a tavasz kezdetekor kiültettünk a magaságyásinkba.

A tavasz folyamán ültettünk még a magaságyásainkba répát, hagymát, retket, paradicsom-, paprika palántát. A Föld napja alkalmából a szülőkkel közösen ültettünk különféle virágokat, palántákat. A megtermelt újhagymát, retket a gyermekek örömmel fogyasztották a a tízórai étkezések alkalmával. A nyári élet folyamán leszedtük a beérett borsót, a megérett paradicsomot, paprikát, melyeket a gyermekek különösen nagy örömmel fogyasztottak, hiszen a „kétkezi” munkájuk „gyümölcse” volt.

Az Óvodakertünkben telepítettünk gyógy- és fűszernövényeket: levendulát, rozmaringot, mentát). A nyári élet során a levendulát leszedtük a gyermekekkel és készítettünk belőlük illatosítót az óvoda minden helyiségébe, illetve csokorba kötöttük, melyeket hazavihettek a gyermekek. A mentát a nyári melegben használtuk fel a teák, hűtött  vizek ízesítésére. Terveink között szerepel többféle gyógy- és fűszernövény telepítése.

Az Óvodakertben végzett tevékenységek során célunk, hogy erősödjön a gyermekek természethez fűződő pozitív érzelmi viszonya, formálódjon környezetvédelmi szemléletük. Az Óvodakert lehetőséget ad az észlelés útján történő tapasztalatszerzésre, a természet biológiai körforgásának tudatosításához, az élményközpontú tanuláshoz, az egészséges életmód kialakításához, a társas kapcsolatok alakításához,  a fenntarthatóságra való neveléshez. A tevékenységek során megvalósultak a gyermekek képességeinek fejlesztése: pl: figyelem, emlékezet, türelem, gondolkodás, képzelet, anyanyelvi nevelés, szókincsbővítés.

A különféle kerti tevékenységekben a gyermekek motiváltak, érdeklődőek, együttműködőek voltak, a saját, közvetlen tapasztalatszerzést kiválóan szolgálta az Óvodakert.

Törökszentmiklós, 2024. 10. 18.

Csehné Nagyistván Erika                              Onódi Judit                            Tekse Judit
Tagintézmény-vezető                                    Óvodakert vezető                   Óvodakert segítő