100 évvel ezelőtt, 1920. június 4-én íratták alá az első világháború győztes hatalmai a magyar küldöttséggel a versailles-i Nagy-Trianon palotában a trianoni békediktátumot. A győztesek pillanatnyi érdekei alapján készített dokumentum nem vette figyelembe a magyarok érdekeit. A diktátum szétdarabolta a Kárpát-medence ezer évig fennálló politikai, gazdasági és társadalmi egységét. Magyarország elveszette területének 2/3-át, 3 és fél millió magyar került az új határokon túlra. A magyar társadalom egységesen elutasította a békét, kialakult a revizionizmus gondolata. A győztesek a pillanatnyi érdekek alapján hoztak létre új államokat, magyar területeket is felhasználva. Csehszlovákiának és a Szerb-Horvát-Szlovén Királyságnak nem voltak történelmi hagyományai, nem véletlenül, azóta ezek el is tűntek a történelem süllyesztőjében.
A békének, ahogy a nevében is benne van, a megbékélés lenne a feladata. De a versailles-i békék, köztük a trianoni diktátum is, nem hozott senkinek megbékélést, sőt újabb konfliktusokat teremtett, melyek máig problémákat okoznak. A diktátumok egyenesen vezettek a második világháborúhoz, ahogy Fosh marsall mondta: „ez nem béke, csak fegyverszünet 20 évre”.
A 100 éve történtekre való megemlékezéshez szeretnénk ajánlani néhány forrást:
Egy 5 perces videó a béke tartalmáról és következményeiről:
Szabaduló szoba, amit a Dugonics András Piarista Gimnázium tanárai állítottak össze (igényel történelmi ismereteket):
Egy 10 perces videó, ami a határkiigazításokról szól:
Egy érdekes videó (7:28). Klebelsberg Kunó vallás és közoktatási miniszter beszéde1924-ben a magyar fiatalokhoz, utána Reményik Sándor: Nem nyugszunk bele! című verse következik, végül a Szózat következik.
Trianonról Gyermekeknek (kb. 5 perc), azoknak a kisebbeknek is jó, akik még nem tanultak róla.
Magyarország története 35. rész – Konszolidáció és Trianon (első 12 perc), a békekötés időszakáról:
https://www.youtube.com/watch?v=IMTLqQsH5pE
Végül egy hosszabb alkotás, Koltay Gábor Trianon filmje (2 óra, 8 perc hosszú), mely többek között Nemeskürty István, Raffay Ernő részvételével készült. Akinek van rá ideje érdemes megnézni.
https://www.youtube.com/watch?v=jMkO1JboSKs&t=1859s
A törökszentmiklósi Trianon – emlékmű
Molnár Csaba
szaktanár
Leave a Reply